Św Rita

Św. Rita urodziła się w roku 1381 w Roccaporena w Umbrii, we Włoszech. Od najmłodszych lat chciała wstąpić do zakonu augustianek i poświęcić swoje życie Bogu. Jej losy jednak potoczyły się inaczej. Zgodnie z wolą rodziców wyszła za mąż za mężczyznę porywczego i bardzo dominującego. Był nim Paul z rodu Marcinich. Św. Rita zajmowała się domem oraz opatrywała rany swojemu mężowi, które odniósł w wyniku rozwiązywania konfliktów siłą między skłóconymi rodami. Nie byli jej obojętni ludzie chorzy i potrzebujący, których wspierała i niosła im pomoc. Za cel postawiła sobie jednak zmianę oraz uduchowienie męża, którego chciała sprowadzić na dobrą drogę pełną miłości i poświęcenia. Ciężka, przepełniona męką droga zakończyła się jej życiowym sukcesem. Urodziła bliźnięta, co spowodowało, że mąż zakończył swoje dotychczasowe, krwawe życie. Paul został zasztyletowany przez wrogi ród, a jego brat postanowił pomścić jego śmierć, a także odebrał Ricie dzieci. Po tych wydarzeniach kobieta samotnie zamieszkała w górach. Modliła się nieustannie i po pewnym czasie wstąpiła do zakonu. W 1900 roku została kanonizowana

Św Rita - Historia

Św Rita z Cascii, to żyjąca w XIV wieku stygmatyczka. Była zakonnicą, obecnie przez chrześcijan uważana jest za patronkę spraw trudnych, beznadziejnych oraz z ludzkiego punktu widzenia niemożliwych do realizacji. Patronka w szczególności opiekuje się kobietami spodziewającymi się potomstwa oraz tymi, które pragną zajść w ciążę, jak również młodymi mężatkami.

Święta przyszła na świat najprawdopodobniej w roku 1381 w niewielkiej włoskiej miejscowości. Od okresu nastoletniego, Rita chciała pójść do zakonu, jednak została wydana za mąż przez rodziców za żołnierza. Jak się wkrótce okazało był on porywczym człowiekiem o trudnym charakterze, jednakże usposobienie Rity oraz jej modlitwy sprawiły, iż w końcu mąż uległ zmianie.

Rita urodziła dwóch synów, kiedy stali się dorośli, mąż Rity został zabity podczas jednej z wypraw wojennych. W niedługim czasie także jej synowie zmarli. Samotna Rita ponownie pragnęła spełnić swoje marzenie i pójść do zakonu, wkrótce mimo trudności zrealizowała plan, dlatego dziś jest patronką spraw trudnych.

Św Rita - Patronka

Przez kościół katolicki św. Rita czczona jest jako patronka spraw trudnych oraz beznadziejnych. W szczególności o jej wstawiennictwo ubiegają się matki oraz kobiety w każdym wieku i w różnych ciężkich sytuacjach życiowych. Uważana jest za opiekunkę w wielu dziełach charytatywnych oraz bractwach.

Celem proszenia o wstawiennictwo tej patronki powstała specjalna modlitwa do św. Rity. Chociaż jest bardzo długa, wiele osób wykorzystuje ją w ramach codziennej modlitwy, zwłaszcza osoby z trudną sytuacją materialną czy rodzinną.

Św Rita - w Polsce

W Polsce św. Rita cieszy się dużą popularnością wśród chrześcijańskich patronów. Została patronką bractwa pod jej wezwaniem w Krakowie. Początki kultu św. Ryty sięgają XVIII stulecia w kościele augustianów pod wezwaniem św. Katarzyny w Krakowie, właśnie tam na głównym ołtarzu powstałym w XVII w. umieszczono figurę Świętej (projekt rzeźbiarza Wojciecha Maciejowskiego, ukończony w 1944 roku). Nawa główna natomiast została wzbogacona o posąg z 1940 roku, obraz powstały w XVII stuleciu, jej relikwiarz datowany na XX stulecie.